Ăn primele 6 luni ale anului 2008, Romanian International Bank a ĂŽnregistrat un profit net de 3.897.002 lei, având o crestere cu 13,33% fata de aceeasi perioada a anului precedent.
Valoarea depozitelor la 30 Iunie 2008 este 405.659.098 lei, cu 42,59% mai mare fata de 30 Iunie 2007.
RIB a ĂŽnregistrat cresteri ale creditelor cu 23,17%, valoarea creditelor fiind la data de 30 Iunie 2008 de 248.664.155 lei.
Activele au Înregistrat cresteri de la 347.705.245 lei la 502.319.183 lei, RIB având o crestere de 44,46% fata de aceeasi perioada a anului precedent.
Reteaua teritoriala de sucursale RIB s-a extins ĂŽn anul 2008 cu 27%. Ăn paralel cu dezvoltarea tehnologiei bancii numarul de angajati a crescut cu 3,96% fata de 30 Iunie 2007.
Raportul Între creditele acordate clientilor si activele bancii este de 49,3 % la data de 30 Iunie 2008, comparativ cu 52,9 % cât era la data de 30 Iunie 2007.
La data de 30 Iunie 2008, indicatorul de lichiditate este 7,17 fata de 4,75, cât era la data 30 Iunie 2007.
Rentabilitatea activelor (ROA anualizat) a fost de 1,55% la sfârsitul trimestrului II al anului 2008 si rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE anualizat) a fost de 14,05% .
Rezultatele financiare ale RIB, ĂŽnregistrare la 30 Iunie 2008, confirma capacitatea bancii de a se dezvolta constant si echilibrat ĂŽn acord cu principiile moderne privind securitatea tranzactiilor clientului si de prudentialitate ĂŽn administrarea riscurilor.
Oferind depozite cu dobânzi de top la valuta si la lei, cele mai bune cursuri de schimb valutar, primul card de credit din România, adaptarea ATM-urilor la standardele EMV pentru acceptarea cardurilor cu chip, implementarea si perfectionarea mecanismelor de tranzactionare de la distanta, crearea unui mecanism de negociere personalizat, RIB Îsi consolideaza pozitia de banca axata pe calitatea superioara a produselor si serviciilor.
Doar 37 la suta dintre romani isi fac asigurari pentru bicicleta, 54 la suta prefera sistemele...
Leul a continuat sa se intareasca in prima zi a saptamanii fata de principalele monede...
Bancile sunt tot mai putin dispuse sa isi asume riscuri in ceea ce priveste creditarea, astfel...
Sustinerea dezvoltarii intreprinderilor mici si mijlocii reprezinta una dintre prioritatile...
Porsche Asigurari, parte a Porsche Finance Group Romania a introdus serviciul Direct Debit pentru...
Un proiect ASF de modificare a Normei 23/2014 ce vizeaza asigurarea obligatorie RCA ar putea aduce...
Produsele de asigurari au inregistrat cei mai importanti indici de crestere in contextul general al...
Societatile care opereaza pe pietele financiare nebancare si care sunt autorizate, reglementate si...
Cu o asigurare de sanatate privata obtii nu doar plata tratamentului, ci in plus esti incurajat sa...
Despagubirea clientilor defunctei Astra Asigurari se dovedeste a fi un proces anevoios, nu numai...